Ogród przydomowy, Katowice

Ogród przydomowy, Katowice
Lokalizacja: Katowice

Powierzchnia: 789 mkw

Zakres: mała architektura, nawierzchnie, ogrodzenie, zieleń, nawadnianie, oświetlenie, nadzór


Działka, na której zlokalizowany jest ogród znajduje się w jednej z południowych dzielnic Katowic. Teren wpisany jest w układ osiedla domów jednorodzinnych o zróżnicowanych formach i gabarytach, budowanych na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Niewątpliwą zaletą tej lokalizacji jest bliskość dużego kompleksu lasów, które stanowią swoisty kontekst przyrodniczy jak i zaplecze rekreacyjne dla tej części miasta. Sama działka ma kształt zbliżony do prostokąta z niewielkim spadkiem terenu w kierunku południowym. Budynek został posadowiony w północnej części działki, południową część przeznaczono na ogród. Założeniami właścicieli było przede wszystkim uzyskanie intymności w wypoczynkowej części ogrodu. Całość miała być utrzymana we współczesnej stylistyce, z wykorzystaniem drewna i kamienia jako podstawowego budulca.

W odpowiedzi na zadanie projektowe stworzyliśmy koncepcję ogrodu o przejrzystej geometrii, opartej na architektonicznych modułach budynku. Wprowadziliśmy podział terenu na dwa tarasy przez zastosowanie muru z koszy gabionowych, przecinającego działkę w połowie jej długości. W ten sposób powstały dwie strefy: północna, mieszcząca podstawowe funkcje komunikacyjne, gospodarcze oraz reprezentacyjne i południowa przeznaczona do wypoczynku. Aby nadać całości współczesny charakter zastosowaliśmy m. in. trejaż linowy na pnącza, szpaler grabowy, żywopłot z traw i rabatę naturalistyczną.
Ogród przydomowy, KatowiceOgród przydomowy, KatowiceOgród przydomowy, KatowiceOgród przydomowy, KatowiceOgród przydomowy, Katowice