Dom na stoku

Dom na stoku
Analiza


Lokalizacja domu jednorodzinnego na działce, której średni spadek przekracza 20% to prawdziwe wyzwanie, szczególnie, jeżeli działka jest stosunkowo nieduża i ma nieregularny kształt. Podstawową zaletą tej lokalizacji są walory widokowe. Ze wzniesienia rozciąga się panorama miasta Jasła wraz z sąsiednimi pasmami Beskidów aż po Tatry.

Założeniem inwestora była budowa domu spełniającego konkretne wymagania funkcjonalne, przy maksymalnym wykorzystaniu walorów działki. W toku analizy terenu wykluczyliśmy typowe rozwiązania zagospodarowania działki. Wstępnie założona bryła budynku obejmuje 200-250mkw powierzchni użytkowej i dwustanowiskowy garaż z bezpośrednim wejściem do części mieszkalnej. Usytuowanie budynku ma zapewnić widoki w kierunku południowym i zachodnim. A przy budynku należy uwzględnić ogród będący przedłużeniem funkcjonalnym strefy dziennej.

Koncepcja I

Na wstępie za cel postawiliśmy sobie uzyskanie optymalnego dostępu do budynku przy stosunkowo niedużej ingerencji w ukształtowanie zbocza. Aby zachować walory widokowe, oraz wykorzystać mniej stromy odcinek terenu dom został zlokalizowany przy górnej granicy działki. Dzięki temu znacznie skrócił się odcinek między wjazdem na działkę, a garażem i wejściem do budynku. Z naszej analizy wynika, iż stosunkowo wygodne użytkowanie działki i dogodny dostęp do budynku zapewnia układ trzech kondygnacji, gdzie wejście główne i wjazd do garażu znajdują się na poziomie środkowym (0). Powyżej (+1) zlokalizowano część sypialnianą, a poniżej (-1) pomieszczenia z wyjściem na ogród.
Dom na stoku