Dom na stoku

Dom na stoku




Budynek w fazie koncepcyjnej


Lokalizacja domu jednorodzinnego na działce, której średni spadek przekracza 20% to prawdziwe wyzwanie, szczególnie, jeżeli działka jest stosunkowo nieduża i ma nieregularny kształt. Lokalne przepisy jednoznacznie określają maksymalną wysokość budynku, kształt dachu i odległości od granic posesji, co dodatkowo ogranicza paletę rozwiązań architektonicznych. Podstawową zaletą tej lokalizacji są walory widokowe. Ze wzniesienia rozciąga się panorama miasta Jasła wraz z sąsiednimi pasmami Beskidów aż po Tatry.

Założeniem inwestora była budowa domu spełniającego konkretne wymagania funkcjonalne, przy maksymalnym wykorzystaniu walorów działki. W toku analizy terenu wykluczyliśmy rozwiązania typowe, zarówno w kwestii bryły budynku, jak i zagospodarowania działki. Wstępnie założony program funkcjonalny wymaga 200-250mkw powierzchni użytkowej. Budynek ma być wyposażony w dwustanowiskowy garaż z bezpośrednim wejściem do części mieszkalnej. Bryła otwarta w kierunku południowym i zachodnim na otaczający krajobraz. Przy budynku ogród będący przedłużeniem funkcjonalnym strefy dziennej.

Koncepcja I

Na wstępie za cel postawiliśmy sobie uzyskanie optymalnego dostępu do budynku przy stosunkowo niedużej ingerencji w ukształtowanie zbocza. Aby zachować walory widokowe, oraz wykorzystać mniej stromy odcinek terenu dom został zlokalizowany przy górnej granicy działki. Dzięki temu znacznie skrócił się odcinek między wjazdem na działkę, a garażem i wejściem do budynku. Zaproponowaliśmy dom z trzema kondygnacjami, gdzie wejście i wjazd znajdują się na poziomie środkowym (0). Zlokalizowano tu garaż i otwartą część dzienną. Powyżej (+1) zlokalizowano część sypialnianą, a poniżej (-1) część wypoczynkową z wyjściem na ogród.




Dom na stoku